EN

Uluslararası İşbirlikleri

Bu kapsamda, çeşitli ülkelerle 2020 yılı içinde işbirliği anlaşmaları yapılmış, uzaya ilişkin uluslararası kuruluşların faaliyetlerine iştirak edilmiştir. Ayrıca, Avrupa Uzay Ajansı’na üyelik hususunda ulusal çapta değerlendirmelerde bulunmak üzere 2020 yılı içerisinde sektör paydaşlarıyla bir “Çalışma Raporu” hazırlanmıştır. 

TUA kurulduğu günden bugüne kadar 20 ülke, 5 uluslararası şirket, 7 uluslararası kurum ve kuruluşla iş birliği çalışmaları yapmıştır. Bununla birlikte ülkemizin bu alandaki ihtiyaçları doğrultusunda iş birliği yapılabilecek uygun kurum ve kuruluşları araştırmaya devam etmektedir.
Bu bağlamda; Ukrayna, Macaristan ve Kazakistan ile ikili mutabakat imza süreci tamamlanmış ve çalışmalara başlanmıştır. Japonya, Pakistan, Azerbaycan, Rusya, Endonezya ve Çin ile karşılıklı anlaşma metinleri düzenlenmiş ve bu metinler üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

ABD’nin SpaceX, Blue Origin, AXIOM, Lockheed Martin, Rocket Lab şirketleri ile proje bazlı görüşmeler yapılmış olup bu şirketlerle iş geliştirme anlaşmaları noktasında karşılıklı görüşmeler devam etmektedir. Bununla birlikte Endonezya, İspanya, İtalya, Fransa, Hindistan, Katar, Güney Kore, Özbekistan, Şili ve Avustralya ile ikili işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi hususunda planlanan ön görüşmeler devam etmektedir.