EN

Serdar Hüseyin Yıldırım

Yönetim Kurulu ve Ajans Başkanı

7 Ağustos 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile Türkiye Uzay Ajansının birinci başkanı olarak atanmıştır. Lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü'nde başlayan Sayın Yıldırım Berlin Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü mezunudur. Yüksek lisansını Berlin Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri alanında yaptı. Kadir Has Üniversitesinde hava yolu işletmeciliği dersleri verdi. Çeşitli hava yolu şirketlerinde proje danışmanlığı ve yönetici pozisyonlarında görev yaptı. Devlet Hava Meydanları İşletmesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük yapan Yıldırım, son olarak Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Başkanın Mesajı

Milletimizin uzun yıllardır rüyası olan “Uzayda Var Olma” hedefini gerçekleştirmek maksadıyla Türkiye Uzay Ajansı kuruldu ve faaliyete geçti.
Bu büyük ve zor hedefe yürürken, ülkemizin bütün birikimini en doğru şekilde değerlendirecek ortak akıl ile hareket etmeyi zaruri görüyoruz. Attığımız her adımda bu esastan ayrılmamaya itina gösteriyoruz.
Başaracağız, zira biliyoruz ki; “Uzayda İzi Olmayanın Dünyada Sözü Olmayacak.”

İnsanoğlunun uzayda varlık mücadelesini bir “yarış” olarak değil ancak güçlü bir “işbirliği” ile başarıya ulaşabilecek heyecan verici bir teşebbüs olarak değerlendiriyoruz. Bu anlayışla yarıştan doğacak rekabetin, hatta husumetin önü alınabilir; verimli bir işbirliği ile barışçıl bir ortama zemin hazırlanabilir. Böylece dünyamızda geçmişte yaşanmış bazı olumsuzlukların uzaya taşınması engellenebilir.
Bu düşüncelerle, ülkemizin ve insanlığın hayrına çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. 
Burası “Geleceğin Başladığı Yer!”