EN

Yusuf Kıraç

Yönetim Kurulu ve Ajans Başkanı

Yusuf Kıraç, Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun olmuştur. 1996 yılında Siemens’te kariyerine başlamış, daha sonra Planlama ve Entegrasyon Yönetimi Yöneticisi olarak çalışmış ve ardından Nokia Siemens Networks şirketinde aynı unvan ile görevine devam etmiştir. 

2008 yılında Türk Telekom’da göreve başlayan Kıraç, Kırsal Dönüşüm, Türk Telekom NGN ve Fiber Dönüşüm projeleriyle Türk Telekom’ un All IP mimarisine geçişini sağlayan, başarılı dönüşüm projelerini yürüten ekipte yer almıştır.

2010 yılında Türk Telekom Network Direktörlüğü görevini üstlenerek, Fiber Dönüşümü, DWDM, MPLS, DC Dönüşüm ve TTVPN gibi Türk Telekom’a karlılık ve kapasite kazandıran pek çok projeye liderlik etmiştir.

2010-2014 tarihleri arasında mevcut görevinin yanı sıra merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Organizasyonu ETNO’nun NANI Çalışma Grubu Başkanlığı’nı yapmıştır. Türk Telekom, AVEA ve TTNET şirketlerinin birleşmesi ile oluşan yeni yapılanma sonrası Core & Transport Network Direktörlüğü görevini yürütmüştür.

Yusuf Kıraç, Aralık 2016-Ağustos 2018 tarihleri arasında Türk Telekom International Şirketinde Genel Müdür olarak görev almıştır. Buradaki yaptığı çalışmalarla Şirket, The Global Carrier Awards 2017’de “En İyi Doğu Avrupa/ Bağımsız Devletler Topluluğu Toptan Taşıyıcı”, “En İyi Müşteri Deneyimi” ve SEA-ME-WE 5 Konsorsiyumu’nun üyesi olarak da “En İyi Deniz Altı İnovasyonu” ödüllerine layık görülmüştür.

Ağustos 2018 tarihinden itibaren Türk Telekom’da Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı olarak; Türk Telekom’un fiberleşme ve dijital dönüşüm, 5G ve Gelecek Nesil Şebekeler, Bilgi Teknolojileri, Veri Merkezi ve Siber Güvenlik alanlarındaki çalışmalarını yönetmiştir.

Türk Telekom’un global çapta pek çok patent sahibi olmasını sağlayan projelerin önünü açmış ve gerçekleşen bu projeler sayesinde, Mobile Europe tarafından 2023 yılında Trailblazer CTO of the year (Çığır Açan Teknoloji Müdür Yardımcısı) ödülüne layık görülmüştür.

Kıraç aynı zamanda Türk Telekom Gençlik ve Spor Kulübü'nün Başkanlığını yürütmüştür. Bu süreçte Türk Telekom Spor Kulübü, 2022 – 2023 Basketbol Süper Ligini 1. olarak bitirmiş, Eurocap’ta ise final oynamıştır.

07 Ekim 2023 tarihli ve 32332 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2023/446 sayılı karar gereğince Türkiye Uzay Ajansı Başkanı olarak atanmıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ödül ve Başarılar
• Guinness World Record , June 2013 First operator to carry 8 Terabits over single fiber
• Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Yerli Ekosisteme Destek Veren Entegratör Ödülü
• 2011 ve 2012 ICCI Energy Efficiency Awards
• Turcyos II Türkiye-KKTC Fiber Project Achievements