EN

ULUSLARARASI ROVER YARIŞMASI ARC BU YIL ANKARA’DA YAPILACAK

Türkiye Uzay Ajansı’nın desteği ile Uzay Keşif Topluluğu Derneği (UKET) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen uluslararası Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması (Anatolian Rover Challenge)’ na sayılı vakitler kaldı.

İlki 2022’de İstanbul İTÜ Ayazağa kampüsünde gerçekleşen uluslararası Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması (Anatolian Rover Challenge) bu yıl 19-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Ankara ODTÜ yerleşkesinde düzenlenecek. 

Uzay araştırmalarını yaygınlaştırma çalışmaları yürüten bir grup öncü Türk gencinin kurduğu UKET organizatörlüğünde “Gezegen Gezgini” adı verilen Rover araçlarının yarışacağı bu yarışmanın her yıl düzenli olarak tekrarlanması planlanıyor. 

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması, görevlerin gerçekçiliği ve bir görev senaryosu içermesi sebebiyle dünyadan ve ülkemizden uzay çalışmaları yapan tanınmış üniversitelerce şimdiden büyük ilgi görüyor. Dünyaca ünlü üniversitelerin çeşitli bilim ve mühendislik dallarında eğitim gören öğrencileri tarafından tasarlanıp üretilen “Gezegen Gezginleri “, bu yıl Türkiye’deki yarışmaya katılmak için zorlu süreçlerden geçtiler. Yarışma alanında Mars ve Ay yüzeylerinin ve yaşam alanlarının benzerleri oluşturuldu.

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması Neyi Amaçlıyor?

2022 yılında 6 ülkeden 11 takımın yer almasıyla gerçekleşen yarışmaya 2023 yılında Polonya, Meksika, Bangladeş, Hindistan, Çekya ve Türkiye olmak üzere 6 farklı ülkeden 21 takım başvurdu. Bu sene 25 takımın başvurduğu yarışmanın finalist takımları geçenlerde açıklandı ve ülkemize geldiler. Finale kalan 4 ülkeden 19 takımın “Gezegen Gezginleri” Ay ve Mars yerleşkesinde gerçekleşmesi olası senaryolarda zorlu görevlerden geçerek yarışacaklar.

Dünya genelinde Polonya’daki ERC (European Rover Challenge) ve ABD ‘deki URC (University Rover Challenge) gibi tanınmış etkinliklerden çok daha kapsamlı olarak Türkiye’de düzenlenen bu yarışma diğer yarışmalarda olduğu gibi sadece Mars sahası ile sınırlandırılmadı. 

Gezegen Gezgini takımları dünyada ilk defa Ay Sahasında yarışıyorlar. Hem Mars hem de Ay yüzeyini yansıtan alanlarda gerçekleşecek olası yarışma senaryolarına bu sene geçen yıldan farklı olarak gece görevi de eklendi. Gezginin yüzeye inerken ya da indikten sonra karşılaşabileceği sorunların çözümüne ilişkin aracın becerilerini sergileyebileceği keyifli uygulamalar da yarışma kapsamında yer alıyor. Özgün olarak tasarlanan yarışma her biri birbirinden ilginç hikayeler içeriyor. Ana yarışmanın yanı sıra bu sene ARC Jr. isimli masaüstünde yarışabilecek gezginler için de ayrı bir yarışma kategorisi açıldı. 

Anadolu Gezegen Gezgini Yarışması Türkiye‘nin Milli Uzay Programı’nda yer alan Ay Araştırma Programı’nın ikinci safhasında Ay yüzeyine gönderilecek Gezegen Gezgini aracına doğrudan ve dolaylı olarak katkı sunması amacıyla oluşturuldu.
 

Benzer Haberler