EN

Türkiye Uzay Ajansı 5 Yaşında

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Uzay Ajansı’nın 5. Kuruluş yıl dönümü üzerine açıklamalarda bulundu.

Türk Astronot ve Bilim Misyonu Projesinde Son Durum
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bilimsel deneyler gerçekleştirmek üzere Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Türk vatandaşının 2024 yılının Ocak ayında uzaya gönderilmesi planlanıyor.
TUA, TÜBİTAK UZAY ve Axiom Space uzmanlarının detaylı seçim süreci sonrasında belirlenen astronotlarımız Alper GEZERAVCI ile Tuva Cihangir ATASEVER, Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından 29 Nisan 2023 tarihinde İstanbul Teknofest’te tanıtılmıştı. 
Görevin son gelişmelerine yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Kacır, “Bu misyon Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik potansiyelini göstermesi açısından da oldukça krtitik bir öneme sahip. Ülkemizin değerli bilim insanları ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 deney uzayda gerçekleştirilerek Türkiye’nin uzay tarihçesine kıymetli katkılarda bulunacak. Astronotumu Alper GEZERAVCI son hazırlıklarını tamamladı. Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevini icra etmek üzere 2024 yılının başında Uluslararası Uzay İstasyonu’na hareket edecek. İlk astronotumuz bu uçuş için bu ayın sonunda karantina sürecine girecek.”

Yerli İmkanlarla Geliştirilen Ay Aracımız 2026’da Gönderilecek
Bakan Kacır, çalışmaları devam eden Ay görevine ilişkin de TUA'nın kuruluşu ve Milli Uzay Programı'nın ilanı ile uzaya dair gelecek vizyonlarını ortaya koyduklarını söyledi.Bu vizyonu hayata geçirecek kurumsal yapıyı oluşturmak için çalıştıklarını belirten Kacır, "Uzay tarihçesinden aldığımız birikimle ilk derin uzay görevi 'Ay Araştırma Programı' için hibrit itki sistemi, uçuş bilgisayarı ve pek çok yerli uydu ekipmanını geliştirmeye devam ediyoruz. Ayın yörüngeden keşfinde kullanılacak ve ay yüzeyine sert iniş gerçekleştirecek uzay aracımız, milli imkanlar ve birçok yerli alt sistemi içerecek şekilde geliştiriliyor. Görev kapsamında uzay aracının ön tasarım (sistem seviyesi tasarım) aşaması tamamlandı. Ayrıntılı tasarım (ekipman/modül/bileşen geliştirme) aşaması faaliyetleri ise devam ediyor." diye konuştu.

Yerli Uydu ve Alt Sistem Çalışmaları
Kacır, uzay ve roket test merkezleri, uzay sistemleri, tasarım ve test laboratuvarları, uydu haberleşme ve uzaktan algılama araştırma merkezleri, yer kontrol istasyonları, optik sistemler araştırma ve uygulama altyapılarıyla her geçen gün daha yetkin hale gelmeye devam ettiğini söyledi.Bakan Kacır, çalışmaları devam eden Ay görevine ilişkin de TUA'nın kuruluşu ve Milli Uzay Programı'nın ilanı ile uzaya dair gelecek vizyonlarını ortaya koyduklarını söyledi.Türkiye'nin haberleşme uydularını üretebilen 10 ülkeden biri olduğunu vurgulayan Kacır, şunları kaydetti: "Uzay sistemleri alanında montaj, entegrasyon ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir oyuncu konumundayız. 2024'ün ikinci çeyreğinde gökyüzüyle buluşacak ilk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A bunun en önemli göstergelerinden biri. Milli Uzay Programı'nda yer alan 'Uzay Ekosisteminin Geliştirilmesi' hedefi için en önemli adımlardan birisi de bu alandaki ihracatımızın artırılmasıdır. Çeşitli ülkelerle uydu ve uydu alt sistemlerinin tedariki konusunda görüşmelerimiz sürüyor. İnanıyorum ki yakın zamanda özel sektörümüzle bu alandaki ihracatımızı artıracak yeni işbirliklerine şahit olacağız. Önümüzdeki yıllarda Türk şirketlerinin çok sayıdaki ticari uydularını hem alçak irtifada de hem de yüksek irtifada görebileceğiz. 'Tam bağımsızlık' idealiyle kurulmuş Cumhuriyet'imizin ikinci asrında, Türkiye Yüzyılı'nda, köklerden göklere emin adımlarla ilerliyoruz."

Benzer Haberler