EN

TUA ÖZEL DAVETLE ABD’YE TEKNİK ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı’nın özel davetiyle Türkiye Uzay Ajansı, 18-26 Haziran tarihleri arasında ABD’de uzay alanında çalışmalar yürüten uluslararası kuruluşlarla bir araya gelmek ve teknoloji transferi konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere bir teknik ziyaret gerçekleştirdi.

TUA Başkanı Serdar Hüseyin YILDIRIM ile birlikte teknik ziyarete Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TUBİTAK ve TUBİTAK Uzay’dan da yetkililer de eşlik etti. 
Program kapsamında NASA Kennedy Uzay Merkezi, NASA JPL, RocketLab, Sierra Space, Boeing Space ve SpaceX tesislerine ziyaretler gerçekleştirildi ve iş birlikleri görüşüldü. 

SİERRA SPACE İLE ANLAŞMA İMZALANDI

Ziyaret sırasında ayrıca önemli bir mutabakat zaptı da gerçekleştirildi. ABD'nin dünyaca ünlü uzay şirketlerinden biri olan Sierra Space ile TUA bir mutabakat zaptı imzaladı.
Bu anlaşmayla;

  • Uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay iletişimi gibi alanlardaki uzay teknolojileri ve uygulamaları,
  • Sierra Space’in LIFE uzay habitat modülünün kullanımı dahil olmak üzere, LEO yörüngesinde uzay ortamı kullanımı,
  • Yükleri LEO’ya (alçak Dünya yörüngesi) ve AY’a gönderme,
  • Uzayla ilgili ticari girişimler, Ar-Ge, teknoloji inovasyonu ve bilim kampanyalarında Türk sanayisi ve akademisinin katılımı gibi konularda iş birliği yapılacak.

TUA Heyeti ziyareti sırasında ayrıca Türk Uzay Yolcusu görevi için ortak çalışma yürüttüğü Axiom Space ile de bir araya gelerek son gelişmelere yönelik bir çalışma toplantısı düzenledi. 
 

 

Benzer Haberler