EN

AX-3 EKİBİ ÜLKEMİZİ ZİYARET ETTİ

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Axiom 3 görev ekibi mürettebatı Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt, uzay ve teknoloji meraklısı gençlerle deneyimlerini paylaştı.

TUA’nın davetiyle gerçekleşen program kapsamında AX-3 Ekibi, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. 
Program kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, mürettebat üyelerini kabul etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır, heyeti bakanlıkta kabul etti. Bakan Kacır, Axiom-3 Uzay Misyonu Mürettebatı Karşılama Töreni öncesinde basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin uzay bilimi ve teknolojilerinde iddia sahibi bir ülke olması için çalışmalarını sürdüreceğini anlatan Kacır, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Milli Uzay Programı’ndaki hedeflerin bir bir gerçeğe dönüşmesi için gayret edeceklerini ifade etti. Kacır, Türkiye’nin; uzunca yıllar boyunca hayalini kurduğu işleri artık gerçeğe dönüştüren, bilimde ve yüksek teknolojide dünyayla yarışabilecek bir ülke olduğunu kaydetti.
Törendeki konuşmasında, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın bugüne kadar 37 farklı şehirde gençlerle buluştuğunu anlatan Bakan Kacır, “Sevgili gençler, siz bizim için çok değerlisiniz ve kıymetlisiniz. Biz, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğunda, sürdürdüğümüz tüm projelerin merkezinde, kalbinde Türk gençliğini görüyoruz. Biliyoruz ki Türk gençliği, Milli Teknoloji Hamlesi’ni başarıya ulaştıracak, Türkiye’nin teknoloji bağımsızlık yolculuğunda öncü olacak.” ifadelerini kullandı.
Mürettebat üyeleri TUSAŞ, Aselsan, Roketsan ve Baykar’ı ziyaret ederek, ülkemizin uzay ve savunma teknolojilerini yakından görme imkânı yakaladılar. 
 

Benzer Haberler