EN

WUHAN ÜNİVERSİTESİ BURS PROGRAMLARI (2023)

1. Wuhan Üniversitesi

Wuhan Üniversitesi, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Eğitim Bakanlığı'na bağlı önemli bir üniversitedir. 

2023'te Wuhan Üniversitesi, Çin Hükümeti Çin'de Eğitim için Mükemmellik Gençlik Programı Burs Programlarına dahil edilen Geospatial Information Science, Electronic Information ve International Business alanlarında İngilizce öğretilen üç yüksek lisans programı başlattı.
 

2. Bölümler ve Süre

Burs başvurusunda bulunan adaylar, mesleki geçmişlerine göre aşağıdaki üç program arasından seçim yapabilirler:

Agency/School

Majors

The State Key Laboratory of Surveying, Mapping, and Remote Sensing Information Engineering

Geospatial Information Science

School of Computer Science

Electronic Information (Software Engineering)

School of Economics and Management

International Business

 

Programların süresi: İki yıl (“1+1” Mod)
Öğretim Dili: İngilizce

Birinci akademik yıl: Wuhan Üniversitesi'nde tam zamanlı çalışma, araştırma çalışması ve tez yazımı için hazırlık
İkinci akademik yıl: Öğrencilerin kendi ülkelerindeki çalışma deneyimlerine dayalı tez yazımı.
Gerekli kredileri sağlayıp tez savunmasını ve tez savunmasını tamamlayan öğrencilere yüksek lisans derecesi verilir.

3.    Burs

•    Ücretsiz eğitim
•    Ücretsiz Tek Kişilik Oda
•    Geçim ödeneği sağlamak
•    Çin hükümeti bursuyla Çin'de okuyan uluslararası öğrenciler için bir kereye mahsus yeniden yerleştirme ücreti ve kapsamlı sağlık sigortası sağlamak
•    Çin'deki kurslara ve tez savunmasına katılmak için gidiş-dönüş uluslararası uçak bileti sağlamak

4.    Uygunluk

Bu program esas olarak ilgili mesleki iş deneyimlerine sahip adayları kabul eder:
•    Adayların başvuru sırasında 45 yaşın altında ÇHC dışında bir ülke vatandaşı olması, ruhen ve bedenen sağlıklı olması gerekmektedir.
•    Lisans derecesi veya üzeri, en az 3 yıllık iş tecrübesi. İlgili eğitim veya çalışma geçmişine sahip olanlar tercih edilecektir.
•    Başvuru sahipleri aşağıdaki dört personel türünden biri olmalıdır:
① Ev sahibi ülkenin hükümetinde bölüm düzeyinde (veya ilgili düzeyde) ve daha yüksek düzeydeki kamu görevlileri;
② Kurum ve işletmelerin üst düzey yönetim kadrosu;
③ Kolej ve üniversitelerin idari personeli;
④ Uluslararası Kuruluşlarda iş tecrübesi veya stajı olanlar.

5.    Nasıl Başvurulur

•    Adaylar, 10 Nisan 2023 tarihinden önce başvuru yapmak ve başvuru belgelerinin taranmış kopyalarını göndermek için Wuhan Üniversitesi'nin uluslararası öğrencileri için çevrimiçi başvuru yönetim sistemine http://admission.whu.edu.cn adresinden giriş yapmalıdır. Başvuru sekmesi “Çin Hükümeti Bursu” dur. Mülakatta ön kabul mektubunu aldıktan sonra, çevrimiçi kayıt için 30 Nisan 2023 tarihine kadar https://studyinchina.csc.edu.cn/#/login adresinden CSC Information System’ne giriş yapın.
•    Başvuru sahipleri, CSC Information System’i aracılığıyla çevrimiçi başvuruda bulunurken burs türü olarak "Type A” seçmelidir ve Agency Number: 1563'tür. Başvuru programı " Chinese Government Youth of Excellence Scheme Scholarship Programs for Studying in China"dır.
Türkiye Uzay Ajansı (TUA)’nın üyesi olduğu Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü (APSCO), 2023 Eğitim Programları kapsamında; Wuhan Üniversitesi için lisansüstü burs verilecek olup başvurular aşağıdaki takvime göre alınacak ve sonuçlandırılacaktır. Ön değerlendirme TUA tarafından yapılacak ve olumlu sonuçlanan başvurular APSCO’ya iletilecektir.

SÜREÇ

TARİH

AÇIKLAMA

Ön Başvuru Başlangıcı

03.03.2023

Bitiş tarihinde saat 16:00’da başvurular sona erecektir. Ön başvurular için gerekli belgeler; Başvuru Dilekçesi ve başvuru yapılan üniversite tarafından duyuru ekinde yer alan belgelerdir. Bu belgeler posta yoluyla veya şahsen aşağıda yer alan TUA adresine teslim edilecektir. Postadan kaynaklanabilecek gecikme ve sorunlardan başvuru sahibi sorumludur.

Ön Başvuru Bitiş

17.03.2023

Mülakat Listesi

17.03.2023

Başvuru kriterlerini karşılayan adayların listesi ve mülakat detayları (tarih, saat, bağlantı bilgileri) tua.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

Mülakat Tarihleri

20.03.2023

21.03.2023

Mülakatlar yüzyüze ve/veya video konferans yöntemiyle İngilizce olarak gerçekleştirilecektir.

Aday Listesinin Açıklanması

22.03.2023

Liste tua.gov.tr adresinden açıklanacaktır. Adaya ayrıca e-posta gönderilmeyecektir.

Belgelerin Tamamlanması

22.03.2023

24.03.2023

Ön başvuru sürecinin akabinde nihai aday listesine seçilen başvuru sahiplerinin tanıtım broşüründe üniversite tarafından istenen bütün belgeler posta yoluyla veya şahsen aşağıda yer alan TUA adresine teslim etmeleri gerekecektir. Postadan kaynaklanabilecek gecikme ve sorunlardan başvuru sahibi sorumludur.

 

6.    Başvuru Belgeleri

•    Pasaportun biyografik sayfasının fotokopisi. Pasaportun geçerlilik tarihi Ocak 2024'ten önce olmamalıdır.
•    Noter tasdikli en yüksek akademik başarı belgesi. Çince veya İngilizce dışındaki dillerdeki belgelere noter onaylı Çince veya İngilizce tercümeleri eklenmelidir.
•    Akademik transkript. Lisans eğitimi sırasında ilk yarıyıldan son yarıyıla kadar olan akademik kayıtların kopyaları. Çince veya İngilizce olabilir ancak İngilizce dışındaki yabancı dillerde ise noter tasdikli İngilizce tercümeleri ile birlikte verilmelidir.
•    Dil yeterliliğinin kanıtı. Adayların TOEFL 80+, TOEFL Essential 8+ veya IELTS 6.0+ sertifikasına sahip olması gerekir. Anadili İngilizce olan veya daha önce İngilizce derecesine sahip olan adaylar bu koşuldan muaf tutulabilir.
•    İstihdam belgesi veya iş deneyimi kanıtı. Başvuru sahiplerinin pozisyonunu ve çalışma deneyimlerini kanıtlayabilecek mevcut işveren tarafından verilen belgeler.
•    Kişisel beyan. Önceki çalışma ve istihdam deneyimlerini ve WHU'da çalışma teklifini içermelidir, tümü İngilizce olarak en az 800 kelimeden oluşmalıdır.
•    İki tavsiye mektubu. Danışman imzası, e-posta ve telefon numarası ile profesörlerden veya doçentlerden veya başvuru sahibinin çalışma alanındaki uzmanlardan olabilir.
•    6 ay geçerli Sağlık Raporu.
•    Başvuru tarihinden önceki 6 ay içinde düzenlenmiş adli sicil raporu.

 

Notlar: Yüklenen destekleyici belgeler açık, gerçek ve geçerli olmalıdır. Başvuru sahiplerinin ilgili belgeleri taramak için profesyonel bir cihaz kullanmaları önerilir. Açık olmayan veya tanımlanamayan yüklenen materyallerin neden olduğu sonuçlar başvuru sahipleri tarafından karşılanacaktır.

Burs programları ile ilgili detaylara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.
1. Geospatial Information Science
2. Electronic Information (Software Engineering)
3. International Business
 

Benzer Duyurular